Cuprins:
Punere în funcțiune Gratuită
Punerea în funcțiune (PIF) nu este nici montajul propriu-zis al centralei termice și nici autorizarea de funcționare ISCIR. Punerea în funcțiune este o serie de reglaje pe care inginerul de service le face după ce constată că centrala termică a fost montată conform indicațiilor producătorului și a normelor ISCIR. Punerea în funcțiune este decontată de către producător, deci, implicit, este gratuită pentru utilizatorul final. Foarte important este a nu se confunda autorizația de funcționare ISCIR cu punerea în funcțiune. Ambele se fac la prima pornire a sistemului. PIF-ul este gratuit, autorizarea ISCIR este contra-cost. Autorizarea la funcționare a centralei termice este obligatorie conform prescripției tehnice ISCIR A1 / 2010 și are valabilitate 2 ani.
Autorizarea de funcționare
Autorizarea de funcționare (AF-ul) se acorda de regulă contra-cost. Aceasta autorizare este valabilă 2 ani de zile de la data emiterii. După terminarea celor 2 ani de zile trebuie să prelungiți aceasta autorizare printr-o verificare tehnica periodică (VTP) care se va efectua de către o societate autorizata ISCIR, tot contra-cost. Această VTP este obligatoriu să se efectueze și mai departe din 2 în 2 ani. În cazul în care veți avea un control de la furnizorul de gaze și nu aveți aceste documente, riscați să vi se pună sigiliu pe gaze, până în momentul în care veți avea toate actele la zi.
Centrala termică murală în condensare Immergas Victrix Tera 24/28 este destinată clienților care caută simplitate și calitate. Este echipată cu un schimbător de căldură din oțel inoxidabil și este mult mai ușoară și mai compactă decât modelele anterioare.
Dimensiunile ergonomice și designul avansat fac ca centrala termică Immergas Victrix Tera 24/28 să fie fiabilă și ușor de întreținut.
Centrala termică în condensare Immergas:
Performanța de eficiență crescută se datorează modulului de condensare din oțel inoxidabil și noii pompe de circulație cu consum redus de energie.
Interfața principală dispune de butoane de reglare, butoane de selectare și ecran LCD, care arată starea de funcționare și orice cod de eroare. Cazanele VICTRIX TERA pot fi controlate de la distanță cu ajutorul termostatelor simple sau smart. Recomandăm acest Termostat Salus controlat prin internet RT310i pentru o conexiune digitală excelentă.
Controlul electronic reduce costurile de funcționare, îmbunătățind astfel performanța cazanului. Centrala Immergas Victrix Tera funcționează atât cu gaz natural, cât și GPL, permițând o eficiență sezonieră înaltă.
Producătorii recomandă filtrul anti-magnetită și filtrul anti-calcar pentru o funcţionare cât mai îndelungată a centralei!
Cumpără filtru anti-calcarCaracteristici centrala termică Immergas Victrix Tera 24/28:
- Noul schimbător de căldură din oțel inoxidabil pentru presiune scăzută
- Ecologic – cele mai scăzute emisii de NOx (clasa 6)
- 2 kg mai ușor decât Victrix EXA – mai ușor de ridicat
- Până la 14,1 sau 16,5 L / min apă caldă (versiunile combi 24/28 și 32)
- Modularea producției de căldură de la 18% la 100%
- Pompă ErP cu consum redus
- Construită în sistem by-pass reglabil
- Consum electric de stand-by redus (<6 W)
- Certificată pentru a fi instalată atât în interior, cât și în exterior în locuri parțial protejate.
- Datorită protecției electrice IPX5D, centrala Immergas vine gata cu un kit standard anti-îngheț de -5 °C (opțional până la -15°C).
- Poate fi conectat la orice tip de termostat
- Se integrează armonios în orice ambient
CARACTERISTICI TEHNICE | |
Putere termică nominală încălzire | 24,6 kW |
Putere termică nominală ACM | 28,8 kW |
P. termică utilă inc. (40/30°C) | 26,6 kW |
P. termică utilă inc. (50/30°C) | 26,1 kW |
P. termica utilă inc. (80/60°C) | 24,1 kW |
Domeniu modulare | 18-100 % |
Randament termic util (40-30⁰C) 100% sarcină | 108.2/108.3 % |
Randament termic util (50-30⁰C) 100% sarcină | 106.1/106.1 % |
Randament termic util (80-60⁰C) 100% sarcină | 97.8/95.5 % |
Alimentare electrică | 230 / 50 V/Hz |
Grad de protecție | IPX5D |
Presiune nominală gaz metan | 2,61 mbar |
Boiler | |
Tiraj | forțat |
Tip ardere | Condensare |
Tip gaz | GN |
Vas expansiune | |
Clasa NOx | 6 |
Clasa energetică | A |
FUNCȚIONARE ÎN REGIM DE ÎNCĂLZIRE | |
Domeniu reglare temp. încălzire | 20-85 °C |
Presiune max. circuit încălzire | 3 bar |
Temperatură maximă agent termic | 90 °C |
Volum vas de expansiune | 8 litri |
FUNCȚIONARE ÎN REGIM PREPARARE ACM | |
P. utilă ACM | 28,3 kW |
Domeniu reglare temp. ACM | 30-60 °C |
Debit de ACM la Δt 30⁰C | 14,1 litri/min |
Debit minim de ACM | 1,5 litri/min |
Presiune max. circuit sanitar | 10 bar |
CARACTERISTICI CONSTRUCTIVE | |
Material schimbător de căldură | INOX |
Dimensiune racord tur încălzire | 3/4” |
Dimensiune racord retur încălzire | 3/4” |
Dimensiune racord circuit ACM | ½” |
Dimensiune racord apă rece | ½” |
Dimensiune racord alimentare gaz | 3/4” |
Înălțime | 748 mm |
Lățime | 256 mm |
Lungime | 440 mm |
Masă | 33,6 kg |
Cazane Centrale vă recomandă kit-ul de montaj complet centrală termică pentru o funcționare cât mai adecvată a centralei dumneavoastră.
Pentru a realiza montajul corect conform normelor ISCIR aveți nevoie de următoarele elemente:
- Regulator gaz cu filtru- necesar pentru reglarea presiunii gazelor și stoparea intrării impurităților în centrala termică.
- Filtru Y 1/2 și Filtru Y 3/4- necesare la reținerea impurităților din apă și din agentul termic.
- Filtru magnetic anticalcar- protejează schimbătorul de căldură la depunerile de calcar.
- Robineți de trecere cu olandezi 3×1/2 și 3×3/4- necesare pentru sigilarea centralei de circuitele de alimentare cu apă și agent termic, precum și pentru înlocuirea sau curățarea filtrelor de sub centrală.
Mugur Stanescu (achiziţie verificată) –
Foarte bun raportul pret calitate
ALEXANDRU NICOLAE CATRINA (achiziţie verificată) –
Centrala cu un afișaj foarte simplu ,și destul de silentioasa! Deocamdată foarte mulțumit ! sa vad în timp cum se comporta!
STAN EUGEN (achiziţie verificată) –
Centrală silentioasa, face repede apa caldă, însă a venit cu carcasa deformata
DAN STOISOR (achiziţie verificată) –
Pret OK!
ALINA (achiziţie verificată) –
Foarte mulțumită!
IOAN LENGHEL (achiziţie verificată) –
Foarte mulțumit
IONEL CRIANGA (achiziţie verificată) –
Extrem de silențioasă, de dimensiuni mici și eficientă. Cu siguranța este un produs durabil și calitativ.
CATALIN CHIMOIU (achiziţie verificată) –
Prompt
SILVIU D. (achiziţie verificată) –
Super si produsu și promptitudinea .
DANIELA (achiziţie verificată) –
Centrala este foarte bună, silențioase.
DANIEL ANGHEL (achiziţie verificată) –
Foarte mulțumit
MONICA (achiziţie verificată) –
Centralele prin condensare consuma mult mai puțin, sunt de departe recomandarea mea! Calitate buna, pret inbatabil!
DUMITRU C. (achiziţie verificată) –
Fiarte eficienta centrala
FLORIN (achiziţie verificată) –
Este o centrala buna
ADRIAN H. (achiziţie verificată) –
Produse la preturi ok și livrare rapida!
NICU MANOLACHI (achiziţie verificată) –
Calitatea foarte buna (ceea ce scrie in descriere este si fizic )
NICOLAE VASILE (achiziţie verificată) –
Centrala a venit a doua zi cu mașina de la firma, in stare impecabila ambalata corespunzător.Am cumpărat-o la sfatul mai multor prieteni care sunt instalatori și montează zi de zi centrale.
TIBERIU CRET (achiziţie verificată) –
ok
Cristian (achiziţie verificată) –
Foarte buna și economica.
George (achiziţie verificată) –
Silențioasă în funcționare, dimensiuni mai mici in comparatie cu alte modele. Vine fără pic de documentație (aici dau un mare minus), noroc că sunt materiale disponibile pe siteul producătorului. Schimbătorul de căldură este foarte zgomotos (când se comută de pe ACM pe calorifere și invers), cârâie de zici că se rupe ceva înăuntru, dar cică așa e normal să facă. Am utilizat-o puțin de când am pus-o în funcțiune (aprox. 20 de ore timp de 1 an de zile), momentan este totul ok.
Daniel Popescu (achiziţie verificată) –
Ok
Anonim (achiziţie verificată) –
calitate foarte buna
VLAD IULIAN S. (achiziţie verificată) –
Super centrala . Achizitionata la cel mai bun pret de pe piată
FLORIN DRUMEA (achiziţie verificată) –
Super mulțumit !!!
Petrica Gunciu (achiziţie verificată) –
O am de un an, nici o problema la ea, revin peste un an.
ALIN DORDEA –
desii am cumparat o din alta parte ..sint super incintat de immergas..sint cu mult peste alte centrale..in int..numai piese de calitate..honeywel..
Anonim (achiziţie verificată) –
Super ok.
GABRIEL SAVA (achiziţie verificată) –
FOARTE BUNA
KAZMER (achiziţie verificată) –
Centrala foarte buna, raport calitate/pret excelent.
MARIN BUTNARU (achiziţie verificată) –
Livrare promtă…centrala funcționează in parametri.
CRISTINA T. (achiziţie verificată) –
.
VERONICA (achiziţie verificată) –
Livrata in doua zile de la comanda, silentioasa si usor de montat.
CROITORU ADRIAN (achiziţie verificată) –
Ușor de operat, silențioasă, raport calitate-preț foarte bun
Ciprian Lucaciu (achiziţie verificată) –
pina acum numai de bine
PETRU FAUR (achiziţie verificată) –
Este foarte bun produsul achiziționat .
MARIA B. (achiziţie verificată) –
Cunosteam produsul asa ca am mers punct ochit punct lovit
ADRIAN GIURGIU (achiziţie verificată) –
Azi o pornesc si revin cu detalii
Anonim (achiziţie verificată) –
MONTAT SI FUNCTIONAL.
Remus Eugen Serban (achiziţie verificată) –
A venit fff repede, și funcționează super bine și silențios față de cea veche.
Atanase B. (achiziţie verificată) –
Recomand
Stamate Dumitru (achiziţie verificată) –
Foarte bună
Octavian Tudor (achiziţie verificată) –
Produsul este bun.
Marian Toader (achiziţie verificată) –
Mulțumit de centrala.
mrsciutacu (achiziţie verificată) –
Livrarea la termenul stabilit , o sa mai colaborez cu incredere cu aceasta firma
Mihaela M. (achiziţie verificată) –
Comanda a ajuns foarte repede(a doua zi). Produsele achiziționate de la dumneavoastră sunt foarte bune, sunt mulțumită de ele. Voi mai face cumpărături de la “cazane și centrale”, cu siguranță. Mulțumesc!
Alexandru Colcigeanu (achiziţie verificată) –
Centrala e mult mai silențioasă fata de cea veche, isi face treaba cum trebuie! Nota 10!
Florin (achiziţie verificată) –
Exact ca in descriere
Claudiu (achiziţie verificată) –
Mulțumit! Chitul livrat este produs tot de Immergas, deci nu se livrează un chit universal.
Centrala este robusta, este deja montata și funcționează bine. Mult mai silențioasa decât precedenta (Bosch). Consider ca, raportul pret calitate este corect.
Ionut R. (achiziţie verificată) –
5 stele Raport calitate preț foarte bun
Panait Nicoleta (achiziţie verificată) –
Sunt foarte mulțumită de centrala pe care am achiziționat-o, e silentioasa; e exact ce aveam nevoie. Am primit coletul rapid, ambalata foarte frumos. Sunt foarte mulțumită de serviciile oferite de acest site. Mulțumesc!
Iuliana Marioara G. (achiziţie verificată) –
Raport pret/calitate foarte bun. Livrare rapida. Recomand!
Antonel T. (achiziţie verificată) –
Foarte mulțumit de centrală. Funcționează perfect. Foarte silențioasă. Nota 10 tuturor pentru servicii
Ionel N. (achiziţie verificată) –
Foarte mulțumit!
Lucian Constantin (achiziţie verificată) –
ok
daniel moiceanu (achiziţie verificată) –
Super
GABI VICTOR CALINCIUC (achiziţie verificată) –
Pana in 14.06.2021 – foarte bine si economica raportat la centrala de apartament(care este veche)
Veronica A. (achiziţie verificată) –
Promptitudine. Mulțumită de produse.
Victor Negres (achiziţie verificată) –
Livrare rapida.
Centrala e silentioasa si face toti banii.
Recomand CazaneCentrale si Immergas
Calinciuc Gabi Victor (achiziţie verificată) –
Doar atat.Merita.Este in functiune de 2 luni
Andrei Neagu (achiziţie verificată) –
O centrala foarte buna raport calitate/preț. Mai dețin o astfel de centrala din 2019 și până acum fara probleme. Cât despre livrare, totul a decurs ok, centrala a fost împachetată foarte bine. Recomand !
Radu Ionut (achiziţie verificată) –
Excelentă! Foarte bun raport calitate/preț. Usor de instalat si foarte usor de pus in funcțiune. Silentioasa și economică.
gabriel bud (achiziţie verificată) –
firma de incredere
vlad simion (achiziţie verificată) –
OK . O centrala foarte buna .
Erica S. (achiziţie verificată) –
Sunt mulțumită, nu ocupa mult spațiu , funcționează in parametrii și este foarte silențioasă.
ANA IRIMIA (achiziţie verificată) –
Produsul a ajuns in stare buna si functioneaza foarte bine…suntem multumiti si de produs si de site
lucian bucher (achiziţie verificată) –
Ok
Vasile Eugen Topae (achiziţie verificată) –
O centrală foarte buna din toate punctele de vedere.o recomand cu incredere.
CATALIN (achiziţie verificată) –
o centrala foarte buna si ieftina
Anonim (achiziţie verificată) –
Super bună. Silențioasă, economică. Raport preț calitate de neegalat.
Gigi Florea (achiziţie verificată) –
Sunt foarte mulțumit de ea
Romulus Cretu (achiziţie verificată) –
Acceptabil. Produsul are deja 2 ani si s-a infundat schimbatorul de caldura pe acm de 2 ori din cauza (zice expertul) duritatii apei.